10_smoking_640در سال ۱۹۶۴ میلادی که جراحان عمومی برای نخستین‌بار اعلام کردند سیگار عامل اصلی ابتلا به سرطان ریه است، نرخ استعمال دخانیات در آمریکا از ۴۳ درصد به رقم ۱۸ درصد کنونی کاهش یافت (برای مطالعه بیشتر اینجا را ملاحظه کنید).

با وجود این کاهش چشمگیر، قدرت ویرانگر مواد دخانی باعث شده، طی ۵۰ سال گذشته بیش از ۲۰ میلیون نفر تنها در آمریکا بر اثر استعمال دخانیات جان ببازند و در صورتی که این روند ادامه یابد، ۵.۶ میلیون کودک در آینده‌ای نزدیک دچار مرگ زودرس خواهند شد.

در واقع، زیان سیگار فراتر از آسیب به ریه است. به گزارش ایسنا، یک جراح عمومی در آمریکا هشدار داد: سیگار کشیدن از آنچه که تاکنون تصور می‌شد، مضرات بسیار بیشتر و خطرناک‌تری برای سلامت انسان به همراه دارد.

گزارش این جراح عمومی به مناسبت پنجاهمین سالگرد اعلام تاریخی جراحان عمومی مبنی بر آن که سیگار عامل اصلی ابتلا به سرطان ریه است، منتشر شده است. وی گفت: سیگار سبب ابتلا به سرطان کبد و روده بزرگ، دیابت، روماتیسم مفاصل و حتی مشکلات دستگاه تولید مثل خواهد شد.

بورس لوشنیاک، جراح سرشناس آمریکایی، گفت: به احتمال زیاد دولت آمریکا نتواند تا سال ۲۰۲۰ میلادی به هدف اصلی خود یعنی کاهش استعمال دخانیات به ۱۲درصد دست یابد.

وی با اعلام این مطلب هشدار داد که در صورت عدم تحقق این هدف، همچنان احتمال وقوع یک فاجعه می‌رود.

در گزارش وی، همچنین تاکید شده که هنوز اطلاعات کافی از اثرات بلندمدت افزایش استفاده از سیگارهای الکترونیک در دست نیست. بسیاری از افراد از سیگارهای الکترونیک برای ترک سیگار استفاده می‌کنند اما بسیاری از متخصصان پزشکی هشدار می‌دهند که این سیگارها تنها فریبنده هستند و نه تنها به عنوان یک ابزار ترک سیگار موثر نیستند بلکه خطرناک نیز هستند.

سیگار کشیدن به تنهایی در آمریکا عامل اصلی مرگ و میرهای قابل پیشگیری محسوب می‌شود. در این گزارش همچنین آمده ایالات متحده آمریکا سالانه ۲۸۹ میلیارد دلار برای مراقبت‌های پزشکی و مسایل اقتصادی مرتبط با استعمال دخانیات هزینه می‌کند.

همچنین در افرادی که در معرض دود سیگار هستند خطر ابتلا به سکته قلبی ۲۰ تا ۳۰ درصد افزایش می‌یابد.

این جراح پیشنهاد کرد برای کاهش مضرات بسیار سیگار، قوانین ضد دخانیات شدت یافته و هم‌زمان با افزایش قیمت سیگار، استعمال دخانیات نیز در فضاهای بسته به کلی ممنوع شود. وی همچنین از مقامات دولتی خواست بودجه‌های مبارزه با دخانیات را افزایش دهند.

نکته بسیار قابل تامل در گزارش فوق واکنش مردم آمریکا به گزارش جراحان عمومی است. کاهش مصرف سیگار از ۴۲ درصد جامعه به ۱۸ درصد هوشیاری فرهنگی آمریکایی‌ها نسبت به بحث سلامت را نشان می‌دهد. این در حالی است که مصرف سیگار در ایران در حال افزایش است و مردم کوچکترین توجه‌ای به مضرات سیگار ندارند.

بنا به گزارش مقامات دولتی، در ایران سالانه ۶۵ میلیارد نخ سیگار کشیده می‌شود و سن شروع مصرف به زیر ۱۰ سال رسیده است.  دبیر جمعیت مبارزه با دخانیات می‌گوید: بیشترین طیف مصرف کننده دخانیات در ایران، نوجوانان دبیرستانی و جوانان دانشجو هستند.

گسترش روز افزون مصرف سیگار در جامعه ایرانی به دلیل واژگونگی فرهنگی و گرفتار شدن در شبه فرهنگهاست. به عبارت دیگر، فرهنگ قدرت اعتلا بخشی خود را از دست داده و شهروندان در مرحله کودکی شخصیت گرفتار مانده‌اند. در نتیجه، هوش متعارف ایرانی عمق بین و عاقبت اندیش نبوده، جویای برآورده شدن خواست‌های زودگذر و مقطعی است.

اما، چه می‌توان کرد؟ همان گونه که ریشه مشکل به فرهنگ بر می‌گردد، درمان نیز در فرهنگ وجود دارد. عینی سازی خطرات مصرف سیگار و ایجاد کمپین‌های گسترده در سراسر کشور برای مبارزه با مصرف دخانیات باید به عنوان یک الزام ملی نگریسته شود. اصلاح قوانین و برخورد سختگیرانه قضایی از دیگر مواردی است که باید مورد توجه قرار گیرد.

محمدرضا مسجدی، دبیر جمعیت مبارزه با استعمال دخانیات، با اشاره به محدودیت‌ها برای مبادله تجاری بیش از ۵۰ میلیون دلار با ایران می‌گوید: “در حال حاضر یک کمپانی امریکایی بدون هیچ محدودیتی ۳۲۰ میلیون دلار سیگار وارد ایران کرده که مبین هدف کشورهای غربی برای ضربه زدن به نظام است.”

آیا زیان‌های هنگفت مالی و جانی که مصرف سیگار به ما وارد می‌کند،  نیاز به عزم ملی برای مقابله با آن را نمی‌طلبد؟