در دولت قبل به تحریم‌کنندگان گفتیم تحریم‌ها اثر ندارد و آن‌ها تحریم‌ها را بیشتر کردند؛ دروغ گفتیم در حالی که مسلمان نباید دروغ بگوید.

وزیر صنعت جمهوری اسلامی ایران که در سی‌ودومین جلسه هیات نمایندگان اتاق بازرگانی ایران سخن می‌گفت در ادامه با اعلام رشد اشتغال صنعتی منفی ٣۶ درصد اظهار داشت: رتبه‌های بین‌المللی ایران نه تنها ثابت نمانده، بلکه عقب‌رفت نیز داشته‌است.

وی با تاکید بر این‌که باید با دنیا در ارتباط باشیم گفت: برخی از هیات‌هایی که به ایران آمده اند قرار بود قطعاتی را به فروش برسانند ولی ترسیدند و اعلام کردند که ممکن است بعد از شش ماه شرایط ایران به لحاظ تحریم‌ها مجدداً تغییر کند.

محمدرضا نعمت‌زاده در بخشی دیگر از سخنانش با بیان این‌که ۸۴۱ واحد در داخل شهرک‌های صنعتی در سراسر کشور وجود داشته‌اند، گفت: از این تعداد تنها ۱۹۲ واحد در حال فعالیت و ۶۴۹ واحد دیگر تعطیل شده‌اند.

وزیر صنعت دولت روحانی از عملکرد دولت محمود احمدی‌نژاد انتقاد کرده و با بیان این‌که تصمیم‌گیری‌های دستوری همواره تاثیرات منفی به جای گذاشته‌است، افزود که برای مبارزه با قاچاق هم طرح شبنم را مطرح کردند ولی بی‌اثر بودن آن کاملا مشهود است.

پیش از این خبرگزاری ایسنا بر پایه آخرین آمار منتشر شده گزارش داده‌بود که اشتغال ایجاد شده در ایران بر اساس پروانه‌های بهره‌برداری صنعتی صادر شده طی سال ۱۳۹۰، در آن سال نزدیک به ۳۰ درصد کاهش یافت.

خبرگزاری ایرنا آذرماه به نقل از سایت عصر ایران نوشت: مقامات دولت سابق اعلام کرده بودند دست کم هفت میلیون فرصت شغلی در نتیجه اقدامات دولت‌های نهم و دهم در کشور به وجود آمده است که اگر این گونه بود، امروز نرخ بیکاری باید به پایین ترین حد و نزدیک به صفر می‌رسید.

صندوق بین‌المللی پول که بعد از دو سال کارشناسان خود را به ایران فرستاده در گزارشی که روز ۲۳ بهمن ماه منتشر کرده است، می‌گوید که طی سال‌های اخیر اقتصاد ایران با شوک‌های بزرگ و مدیریت ضعیف اقتصاد کلان درگیر بوده که ضربه‌های چشمگیری بر رشد و ثبات اقتصادی کشور وارد کرده است