دندانپزشکی-بیمهمدیرکل بیمه‌های سلامت وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی با تشریح کامل جزئیات خدمات جدید دندانپزشکی بر اساس مصوبه هیئت وزیران، از اجرایی شدن «پوشش بیمه‌ای پایه خدمات جدید دندانپزشکی» با آغاز سال نو خبر داد.

دکتر محمدباقر هوشنگی در گفت‌وگو با ایسنا، با اشاره به بسته جدید خدمتی بیمه پایه خدمات دندانپزشکی بر اساس مصوبه هیئت دولت، اظهار کرد: جمعیت کشور از لحاظ پیشگیری موثر دندانپزشکی به سه دسته کودکان زیر شش سال، افراد شش تا ۱۴ سال و گروه‌های جمعیتی بالای ۱۴ سال به عنوان جمعیت عادی کشور تقسیم شده‌اند.

وی ادامه داد: بر اساس این تقسیم بندی در مورد “کودکان زیر شش سال” انجام مراقبت‌های اولیه دندان، حفظ و نگهداری دندان‌های شیری به عنوان کلید سلامت کودک در تغذیه، تکلم، ارتباط اجتماعی و رویش دندان‌های دائمی تحت پوشش بیمه پایه قرار گرفته است.

مدیرکل بیمه‌های سلامت وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی در مورد جمعیت شش تا ۱۴ سال،‌ بیان کرد: در این گروه جمعیتی خدمات دندانپزشکی در مورد دوره «دو دندانه» شامل دندان شیری و دائمی به عنوان مهمترین دوره سنی در کنترل و پیشگیری از پوسیدگی‌های دندان و بیماری‌های درمانی، تحت پوشش بیمه پایه قرار گرفته‌اند.

هوشنگی در ادامه به گروه جمعیتی بالای ۱۴ سال به عنوان جمعیت عادی کشور اشاره کرد و در مورد خدمات دندان پزشکی ارائه شده به این گروه جمعیتی با آغاز سال ۹۳ اظهار کرد: انجام خدمات معاینه، طرح نوین تشخیصی رادیوگرافی‌های مورد نیاز، جرم گیری و بروساژ (تمیز کردن) در جهت کنترل و پیشگیری از بیماریهای لثه، خارج کردن دندان‌های عفونی، ریشه‌های باقی مانده و دندان عقل در جهت جلوگیری از صدمه به سلامت عمومی بدن و حفظ فعالیت‌های نرمال دندان‌ها تحت پوشش بیمه پایه خدمات درمانی قرار گرفته‌اند.

مدیرکل بیمه‌های وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی از پوشش بیمه پایه این خدمات دندانپزشکی با آغاز سال ۹۳ خبر داد و گفت: این مصوبه از طریق هیات دولت به وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی ابلاغ شده و هم اکنون این وزارتخانه در حال نگارش آیین نامه اجرایی آن است تا با ابلاغ به سازمان‌های بیمه گر پایه شامل کمیته امداد امام خمینی (ره)، سازمان تامین اجتماعی، سازمان بیمه سلامت ایران و نیروهای مسلح با آغاز سال جدید به مرحله اجرا درآید.

وی با بیان اینکه هم اکنون پرداخت از جیب مردم در هزینه‌های مربوط به خدمات دندانپزشکی بالای ۹۰ درصد است، خاطر نشان کرد: در صورت اجرای این مصوبه گام بزرگی در حفظ و سلامت دندان‌ها به وجود می‌آید و بر اساس آن پیش بینی می‌شود که هزینه نگهداری دندانها به کمتر از یک سوم کاهش یابد.

هوشنگی با اشاره به اینکه برای اولین بار در کشور و منطقه مدیترانه شرقی و بر اساس تقسیم بندی بهداشت جهانی تعهدات بیمه در بخش دندانپزشکی با محوریت پیشگیری تحت پوشش بیمه پایه درآمده است، عنوان کرد:‌ به علت تعرفه‌های پایین بخش دولتی دندانپزشکان انگیزه‌ای برای عقد قرارداد با سازمانهای بیمه‌گر پایه ندارند و به همین دلیل این مصوبه گامی بزرگ در جهت خدمت رسانی هرچه بهتر در زمینه دندانپزشکی کشور است.

مدیرکل بیمه‌های وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی با بیان اینکه خدمات دندانپزشکی گرانترین خدمت درمانی در منطقه است،‌ علت پوشش پایه بیمه‌ای خدمات دندانپزشکی را کاهش هزینه‌های دندانپزشکی در کشور و ماموریت سلامت‌نگر خدمات پیشگیری و بعضا درمان در بسته جدید خدمتی تعریف شده، دانست.