آیت الله-خامنه ای-هاشمی رفسنجانیآیت الله هاشمی رفسنجانی در شرح خاطرات روز هشتم اردیبهشت ماه ۱۳۶۹ خود می نویسد:

شب با احمدآقا و آقاى خامنه‌اى جلسه داشتیم. فیلم مراسم خاکسپارى امام را دیدیم؛ آنجا که کفن امام را مردم پاره کرده‌اند، بخشى از بدن امام عریان شده است؛ نظرمان این شد که اشکالى در پخش آن از تلویزیون نیست. درباره جواب به نامه صدام و مسایل دیگر سیاست خارجى هم صحبت کردیم. رهبرى گفت، شبِ عید نوروز، بعد از شنیدن پیام‌هاى نوروزى از تلویزیون، خواب رفته و امام را خواب دیده‌اند که معترضانه و دوستانه به ایشان گفته‌اند، چرا در پیام نوروزی اسم رییس‌جمهور را نبرده‌اند و ایشان جواب داده‌اند، فردا در صحبت عید جبران مى‌کنند.

تفسیر: خواب مقام رهبری را می توان پیام وحدت ترجمه کرد. پذیرش اختلاف نظر و احترام به آن و حفظ برادری تا شجره نظام پایدار و مستحکم باقی بماند. آیا کلام امام و رهبری طی سه دهه گذشته جز این بوده که متحد باقی بمانید: وَاعْتَصِمُواْ بِحَبْلِ اللّهِ جَمِیعًا وَلاَ تَفَرَّقُواْ.

عید به معنای نو کردن و کنار گذاشتن کدورت ها و عقد خویشاوندی را بازخوانی کردن و پیام نماد تاکید و تصریح و ابلاغ است. امام فردی بود که جریانات مختلف و گرایش های ذهنی متفاوت را گرد شمع وجود خود متحد نگهداشت و می کوشید مانع تفرقه میان جریانات نظام شود. هاشمی رفسنجانی نیز می توان برای مقام رهبری برادری خواند با دیدگاه متفاوت. انسان یاد عقد اخوت صدر اسلام می افتد که انصار و مهاجران دو به دو با هم پیمان برادری خواندند. بیان معترضانه و دوستانه امام به مقام رهبری تاکید بر همین معناست که متفاوت بیاندیشید، ولی پیوند برادریتان را فراموش نکنید.

در حقیقت، خواب هشداری برای مقام رهبری بوده تا لزوم حفظ جریان های سیاسی کشور زیر یک پرچم را متوجه باشد و با کلام و رفتار خود به گونه ای عمل کند که انشقاق در میان متحدون ایجاد نشود.