erfan khoshkhoo-12-21در حاشیه نشست مشترک هیات فرانسوی با اعضاء اتاق بازرگانی ایران، رئیس انجمن خودروسازان فرانسه عبارت بسیار پر محتوایی را بیان  کرد: دوستان ایران خواستار از سرگیری روابط تجاری خود با تهران هستند.

این پیام را وقتی می‌توان بهتر دریافت که نگاهی به چند سال گذشته بیافکنیم: دولتمردان وقت ایران با کوفتن بر طبل تخاصم و رودررویی با جامعه جهانی، اقتصاد کشور را در نشیب انزوا، دوری از فناوری‌های نو و فرسایش تشدید شونده قرار دادند. برخی تنگ نظری‌ها باعث شد تا دست‌هایی که برای مشارکت و بهره‌مندی متقابل به سویمان دراز  شده بود، پس بزنیم و عملا با وضعیتی اسفبار و رو به تهدید روبرو شویم.

پیام پاتریک بلین، نشان دادن راهی است که کشورها با نظام‌ها و گرایش‌های متفاوت می‌توانند در تعاملی سازنده قرار گیرند و بر مبنای موازین حقوق بشری و حفظ احترام یکدیگر، موجب انتفاع متقابل و ترسیم آینده‌ بهتری برای همگان شوند.

رئیس انجمن خودروسازان فرانسه با استقبال از توافق ایران و گروه ۵+ ١ گفت: شرایط سیاسی بین المللی به نفع ایران تغییر کرده است و به همین دلیل دوستان این کشور خواستار از سر گیری روابط تجاری خود با تهران هستند.

هیاتی از کارفرمایان ۱۴۰ شرکت فرانسوی بامداد روز دوشنبه برای بررسی بازار و شرایط سرمایه‌گذاری در ایران وارد تهران شدند و مذاکرات با شرکت‌های ایرانی را برای تجارت در کشور آغاز کردند.
به گزارش تلویزیون دولتی ایران، این هیات بزرگ‌ترین هیات تجاری غربی است که طی ۳۰ سال اخیر به ایران آمده‌است.

مهدی کرباسیان، معاون وزیر صنعت، روز دوشنبه به خبرگزاری ایرنا گفت که به‌جز هیات کنونی، هیاتی از سرمایه‌گذاران بخش معادن و صنایع معدنی فرانسه نیز قرار است برای بررسی چگونگی گسترش همکاری‌ها به شکل جداگانه به ایران بیایند.
ایرنا نوشت که شرکت‌های نفتی توتال، مهندسی آلستوم، تله‌کام گروپ اورنج از شرکت‌های فرانسوی محسوب می‌شوند که در ترکیب هیات یادشده، به تهران آمده‌اند.
این خبرگزاری هم‌چنین نوشت که «گفته می‌شود، نمایندگانی از شرکت‌های خودروسازی رنو و پژو به همراه قطعه‌سازان بزرگ فرانسه مانند کنتیننتال و میشلن اکنون در تهران به سر می‌برند.»
سفر تازه هیات تجاری بزرگ فرانسوی به ایران پس از آن انجام می‌شود که هیات‌های مشابهی اخیراً از هلند، آلمان، ایتالیا، کره جنوبی، و دیگر کشورها برای یافتن فرصت‌های جدید تجاری وارد تهران شده ‌بودند.
بسیاری از شرکت‌های غربی پیش از تشدید تحریم‌های هسته‌ای علیه جمهوری اسلامی در ایران فعالیت داشتند و هم‌اینک با امضای توافقنامه موقت اتمی در ژنو، چشم‌انداز فرصت‌های جدیدی برای حضور در بازار ایران به‌روی آنها گشوده شده ‌است.