200429183-001همه انسان‌ها می‌خواهند رشد کنند و به اهداف بزرگ‌تری برسند. البته معنا و مفهوم این رشد و پیشرفت هم برای افراد مختلف، متفاوت است. به طوری‌که بعضی‌ها سود مالی بیشتر را به معنای پیشرفت می‌دانند و گروهی دیگر به دنبال پیدا‌کردن پاسخی برای سوالات‌ مهم زندگی‌شان هستند تا بتوانند بگویند رشد کرده‌اند.
در اصل هم خیلی فرقی نمی‌کند مفهوم پیشرفت در ذهن انسان‌ها چه چیزی است، چون تا زمانی که به این مرحله نرسند، نمی‌توانند احساس آرامش و رضایت را تجربه کنند. با این حال، بسیاری از افراد این موضوع را نادیده می‌گیرند و براحتی آن را کنار می‌گذارند؛ البته نه به دلیل این‌که به فکر رشد و پیشرفت فردی‌ نیستند، بلکه عادت کرده‌اند به خودشان دروغ بگویند و همین دروغ‌ها هم باعث شده از این موضوع غافل بمانند.
اگر فکر می‌کنید شما هیچ‌وقت به خودتان دروغ نمی‌گویید، نگاهی به این موارد بیندازید؛ شاید یکی از این دروغ‌ها برای شما هم آشنا باشد:

دروغ شماره یک: «این کار غیرممکن است. »

اگر شما هم گاهی به خودتان می‌گویید کاری که می‌خواهید انجام دهید، غیرممکن و محال است، دست بردارید و روش دیگری را در پیش بگیرید. هیچ وقت به خودتان نگویید کاری از دست‌تان ساخته نیست یا نمی‌توانید آن کار را با موفقیت انجام دهید. یادتان باشد در زندگی فقط به چیزی می‌رسید که برایش تلاش کرده باشید، پس اگر به همین رفتار و کارتان ادامه دهید، همین نتیجه را هم خواهید گرفت، اما اگر رفتارتان را عوض کنید، نتیجه هم تغییر خواهد کرد.

دروغ شماره دو: «نباید در زندگی شکست خورد. »

می‌گویند توماس ادیسون بعد از این‌که چند بار شکست خورد، به جای این‌که​ کارش را رها کند، گفت​: من شکست نخورده‌ام، فقط ده هزار روش را پیدا کرده‌ام که به نتیجه نمی‌رسد. پس بهتر است ما هم باور کنیم تنها شکستی که در این دنیا وجود دارد، این است که از موقعیت‌های ناخوشایند درسی نگیریم. در ضمن، یادتان باشد هر وقت شکست خوردید و به نتیجه نهایی نرسیدید، خودتان را سرزنش نکنید و تلاش‌های‌تان را کوچک نشمارید. حتی اگر ده فرصت داشته باشید و ۹ بار شکست بخورید، باز هم مشکلی پیش نخواهد آمد، بلکه این وضع فقط به شما ثابت می‌کند باید خیلی بیشتر از قبل تلاش کنید.

دروغ شماره سه: «زندگی من هیچ فایده‌ای ندارد. »

خیلی‌ وقت‌ها احساس می‌کنیم بودن یا نبودن ما برای کسی اهمیتی ندارد و با همین طرز فکر خودمان را موجودی بی‌ارزش به حساب می‌آوریم. همان زمان‌هایی که سرمایه کافی برای شروع کسب و کاری جدید نداریم یا نمی‌توانیم از خلاقیت و هنرمان استفاده کنیم، اما در تمام این مواقع هم باید یادمان باشد خیلی‌ها در این شرایط بوده‌اند و به موفقیت‌های بزرگی رسیده‌اند. پس شرایط فعلی یا موقعیتی که در حال حاضر دارید نباید شما را از ادامه زندگی ناامید کند.

دروغ شماره چهار: «وقت ندارم. »

بین همه دروغ‌هایی که ممکن است به خودمان بگوییم، این یکی از همه بزرگ‌تر و البته رایج‌تر است. البته درست است که همه ما تعهداتی داریم یا نمی‌خواهیم آدمی خودخواه به نظر برسیم که برای کارهای خودش، دیگران را نادیده می‌گیرد، ولی باید به این موضوع هم توجه داشته باشیم که اگر فرصتی برای رشد و پیشرفت به خودمان ندهیم، دیگر انگیزه‌ای برای زندگی باقی نمی‌ماند. پس یادتان باشد باید زمانی را برای موفقیت و پیشرفت خودتان اختصاص دهید. راه‌حل برقراری تعادل بین این دو مورد هم خیلی سخت نیست، فقط باید کارها را اولویت‌بندی کنید و بعد از آن، دوباره آنها را در برنامه‌های‌تان قرار دهید. در ضمن، حتما باید حواستان به اوقات فراغت هم باشد و از این دقایق به بهترین شکل استفاده کنید.

دروغ شماره پنج: «بعدا به این کار می‌رسم.»

این که بگویید کاری را بعدا تمام می‌کنید، اصلا درست نیست. خیالتان راحت باشد که اگر همین امروز کارتان را انجام ندهید، احتمال انجام ندادن آن در روزهای بعد بیشتر هم خواهد شد. در واقع، هرچه بیشتر کاری را عقب بیندازید، به تعویق انداختن و نادیده گرفتن آن هم برایتان راحت‌تر می‌شود. بنابراین از گفتن این جمله اجتناب کنید و آنچه را که باید امروز انجام شود، به طور کامل انجام دهید.

دروغ شماره شش: «من شانس ندارم.»

درست است که موفقیت با شانس ارتباط دارد اما قبل از این‌که به شانس و خوشبختی برسید، باید بسختی کار و تلاش کنید. پس نمی‌توان بیکار نشست و فقط منتظر شانس بود. تمام افراد موفق، سعی و تلاش کرده‌اند، شکست خورده‌اند و بعد از شکست هم دوباره تلاش‌هایشان را از سر گرفته‌اند. پس دست از تلاش برندارید و منتظر شانس و اقبال نمانید تا بتوانید رشد کنید و در زندگی‌تان پیش بروید.

منبع:‌چاردیواری ضمیمه روزنامه جام جم