سوره مرسلات

درک متقابل

امین :

بنده به دختر خانمی علاقه دارم . ۵ سال است ک با هم آشنا هستیم و ارتباط داریم . و الان خانوادها هم در جریان هستند؛ اما مشکلی وجود دارد .

اونم این است ک احساس میکنم حالا بعد این همه مدت ، اختلافاته زیادی بین ما وجود دارد . اختلافاته ذهنی . کلا انگار طرز فکرمون یکی نیست.  منطق یکسانی نداریم. احساس میکنم اون ۵ سال رابطه ای ک باهم داشتیم، پایه و اساس ما دو تا را به مرور زمان خراب کرده .

نمیدونم چی بگم دقیقا که متوجه شین … حالا دچار تردید شدم . نمیدونم خوشبخت میشویم یا نه! استخاره هم گرفتم ، نیتم این بود ک با توکل خدا اقدام کنم برای امر خیر در آینده با این خانم . جواب استخاره خوب درامد و زندگی آرومی را بیان کرد. ( استخاره از قم . تلفن گویا .)

اما وضعیته کنونی جوری است که اون آرامش و آرام بودن فردایی که استخاره گفته را ندارد .

از اونجایی ک به کلام خدا ، استخاره ایمان قبلی دارم ، مطئنم که دقیقا فردا روز همان خوشبختی و آرامش را خواهم داشت .

ولی تردیدم در این است که این آرامش چگونه بوجود خواهد آمد؟  در اثر گذر زمان و اتفاقاتی که خدا مد نظر دارد؟ یا تلاش و کوشش بنده برای اینک بهبود ببخشم به این قضیه؟

هرچند که احساس میکنم اتفاقات خدا هم، کنارش تلاش بنده باید باشد .

کلا گذر زمان چیز خوبیه.

 

پاسخ :

استخاره چیست؟

اولا استخاره هایی که خوب بیاد یا بد، با منطق قرآن مغایرت دارند. مگر در قران نداریم که موسی نزد بزرگی رفت و گفت مرا به شاگردی بپذیر و آن بزرگ گفت، چگونه می توانی از چیزی پیروی کنی که به آن علم نداری؟ در این عبارت، مبنای مهمی نهفته است. خداوند انسان آگاه می خواهد. مومن کسی است که علم به درست و خطای مسائل دارد. به نوعی مومن نوعی مدیر تصمیم ساز است. حال، ما ویژگی استنباط و تصمیم گیری را از انسان بگیریم و از او بخواهیم مانند چارپایان فرمان بردار به خوب یابد استخاره ای که آمده گوش سپرده و فارغ از صحت و خطایی که درک می کند، پیروی محض کند؟ آیا از منظر عقل شما این صحیح است؟

استخاره راه را نشان می دهد، کلید به دست می دهد تا ما بتوانیم استنباطدرستی در مسائل زندگی مان داشته باشیم.

پسر خوانده پیامبر و داستان ازدواج با زن مطلقه او

برای همین است که بنده روش استخاره مفهومی را مطرح کرده ام. درباره مسئله تان، اولا شما بعد از پنج سال متعهد شده اید. ثانیا، اختلاف نظر نه تنها چیز بدی نیست، بلکه باعث می شود تا شخصیت هر دوی شما رشد کند. در مسائل زناشویی اساس تلاش برای تیم بودن و رسیدن به تفاهم با وجود اختلاف سلایق است. هنگامی که رسول اکرم (ص) به پسرخوانده خود می گوید، برو و زندگی ات را سامان بخش، پسر خوانده گوش نمی کند و طلاق می گیرد و محمد با زن او ازدواج می کند. آیا چون قرار بوده محمد با زن او ازدواج کند، آن طلاق امر درستی بوده است؟ خیر، دوست من، پاسخ منفی است. آن زوج زمانی که ناسازگاری را استمرار داده و به جدایی اندیشیدند، در آزمون بزرگی مردود شدند. فرمان به تعامل سازنده برایشان صادر شده بود و چه بسا اگر طریق فهم متقابل را می پیمودند، به عظمتی در جایگاه دست می یافتند که قابل تصور نبود.

برای شما هم که تا حدودی خود را محق می بینید، چالش با نامزدتان چالشی بسیار مقدس و سازنده است. قدر آن را بدانید. در گرو دلسپردن به عشقتان و تلاش برای تفاهم است که روح هر دوی شما اعتلا پیدا می کنند. معضلی که وجود دارد این است که زن و شوهر به جای تقویت بخش های مثبت به تخریب هم می پردازند. نتیجه این می شود که بعد از چند سال هر دوی آن ها بد اخلاق تر شده اند. انبوه طلاق ها و مشکلات زناشویی جاری ناشی از همین کم تحملی و عدم تعالی طلبی در رابطه است.

احیاء رابطه زناشویی

دوست عزیز، قدر موهبتی که خدا سر راهتان قرار داده را بدانید و با احیاء رابطه، هر دو در مسیر ساختن همدیگر گام بردارید. از من که بپرسید، فهمم می گوید نامزد شما باید موهبتی نیک به شما داشته باشد و برایتان زمینی مهیاست. این شما هستید که باید گیاه مناسب را بکارید و از او انسانی کاملتر و شایسته تر بسازید. تا او این گونه برای شما باشد و موجبات اعتلای تان را تدارک ببیند. تعهد را جدی بگیرید.

سوره مرسلات / زن و مرد برای هم حکم زمین را دارند

در واقع، استخاره این معنا را نشان می داد. سوره مرسلات آیه ۲۵ تا ۲۸: مگر زمین را محل اجتماع نگردانیدیم؟ / چه برای مردگان چه برای زندگان/ و کوه های بلند در آن نهادیم و به شما آبی گوارا نوشاندیم/ آن روز وای بر تکذیب کنندگان.

اگر زمین را مترادف همسر بگیریم. هر انسانی برای همسر خود شبیه زمینی گسترده است. بخش هایی از زمین خشک و بیابانی است. این همانجاهایی است که اختلافات و تفاوت ها قرار دارد؛ اما در آن زمین کوه ها، چشمه سارها و زیبایی ها نیز هست. آیه از ما می خواهد به جای تمرکز روی نقاط تفاوت به مشترکات نگاه کنیم و بکوشیم از هم انسان های بهتری بسازیم؛ یعنی زمین وجود همدیگر را آکنده از سبزی و رویش کنیم. این امر شدنی است، اگر دو شرط وجود داشته باشد: وفاداری و تعامل سازنده.