سلامتسلامتی مهمترین سرمایه انسان است و باید برای مراقبت و حفظ آن تلاش کنیم . به همین منظور در این مقاله نکاتی را بیان می کنیم که شما بتوانید سلامتی حودتان را چک کنید .

 • به برس تان نگاه کنید

چرا این کار را انجام می دهیم : به منظور بررسی اختلالات غده تیروئید , کمبود ها , و…

کمبود روی , آهن و بیوتین می تواند منجر به ریزش موها شود . از این ها مهم تر اختلالات غده تیروئید است . چنانچه به تازگی بچه دار شده اید و یا هرگونه تغییر هورمونی خاصی را تجربه کرده اید ریزش موها تا ۳ ماه بعد , از عوارض آن محسوب می شود . چگونه این کار را انجام دهیم : چنان چه احساس کردید موهای ریخته در وان حمام  و یا برس شما بیش از میزان معمولی و طبیعی است , آنها را بشمارید . ریزش ۱۰۰ مودر روز طبیعی است . چنان چه تعداد موها بیش از ۲۰۰ عدد بود یا آنقدر زیاد بود که به صورت نقطه های کچلی ظاهر می شد فورا به پزشک مراجعه کنید .

 • سفیدی چشم هایتان را بررسی کنید

چرا این کار را  انجام می دهیم : به منظور بررسی آلرژی , تبخال , عفونت و …

چنان چه ناگهان هاله ای زرد در سفیدی چشم هایتان پیدا شد ممکن است نشان از حد این باشد که ساعت های طولانی را بدون استفاده از عینک آفتابی در آفتاب مانده اید . بیش از حد در معرض اشعه ماوراء بنفش بودن باعث افزایش ضخامت غشاء شفاف پوشاننده سفیدی چشم ها می شود . چیزی که بیشتر عمومیت دارد قرمز شدن چشم هاست . قرمز شدن چشم ها در اثر انبساط و بزرگ شدن رگ های خونی نزدیک به سطح چشم است . قرمز شدن چشم علت متفاوتی دارد . بسیاری از این علل مثل بد خوابیدن در شب قبل یا ورود مژه یا یک جسم خارجی در چشم , نسبتا خوش خیم هستند . قرمز شدن چشم می تواند نشانه آلرژی , سرماخوردگی , آنفولانزا , خشکی چشم یا شیوع تبخال باشد . یا حتی می تواند نشانه عفونت هایی مثل ورم ملتحمه باشد که یک عفونت باکتریابی بسیار مسری است و در موارد نادر نیز ممکن است دلالت بر بیماری یا صدمه جدی چشم باشد .

چگونه این کار را انجام دهیم : در آیینه نگاه کنید و بر سفیدی چشم هایتان تمرکز کنید . در چند روز نخست سعی کنید حتی کوچکترین تغییرات را روزانه چک کنید . سپس تغییرات مشخص تر را بررسی کنید . چنان چه عموما سفیدی چشم هایتان شفاف است نشانه بسیار خوبی است از این که شما به اندازه کافی استراحت می کنید و بدن شما در برابر عوامل خارجی و آلرژی ها به خوبی مقاومت نشان می دهد .

 • بینی خود راتمیز کنید

چرا این کار را انجام می دهیم : به منظور بررسی آلرژی , کمبودها , و…

راه معمول و سالم تنفس از طریق بینی است که حاکی از سلامت و عدم وجود هر گونه مانعی در آن است . بسیاری از ما با بینی های گرفته زندگی می کنیم در حالی که نباید اینطور باشد . چنان چه بینی شما ۳۰ درصد گرفتگی داشته باشد حتی اگر به راحتی تنفس کنید این بدان معنی است که ۳۰ درصد اکسیژن کمتر به بدنتان می رسد و بنابراین باید سریع تر نفس بکشید تا اکسیزن لازم برای بدنتان را تامین کند . این در حالی است که از لحاظ بهداشتی تنفس های عمیق و طولانی بهتر است .

چگونه این کار را انجام دهیم : دستمالی بردارید و فین کنید . چنان چه چیزی بیرون نیاید عالی است . اگر مایع شفاف باشد می تواند نشان از آلرژی , شروع سرما خوردگی و یا نشانی از سردی دمای منزلتان باشد . هوشیار باشبد  و به همه نشانه ها دقت کنید . مایع زرد یا سبز حاکی از عفونت است اگر فقط چیزهای جامد بود اصلا نگران نباشید . وظیفه اصلی بینی فیلتر کردن است تا هوای سالم را به درون بدن شما بفرستد .

 • ناخن هایتان را امتحان کنید

چرا این کار را انجام می دهیم : به منظور بررسی سرطان پوست , امراض کبدی , قارچ و …

در حالت طبیعی ناخن های هر انسانی باید محکم , تمیز و روشن باشد . هر گونه تغییر خاص و قابل ملاحظه ای می تواند نشان از عارضه ای باشد . مثل کمبود ویتامین ها , مواد معدنی یا پروتئین , کم خونی , مشکلات غده تروئید , اختلالات هورمونی و پسویاسیس . اما به همه اینها این موضوع را در نظر بگیرید که استفاده بیش از حد از شوینده ها بدون دستکش های محافظ نیز از علل شایع ضعیف شدن ناخن هاست .

چگونه این کار را انجام دهیم : به هر یک از ناخن هایتان نگاه کنید و هر گونه تغییر رنگی را به دقت بررسی کنید . نقطه های سفید سطحی که در اثر ناخن گرفتن یا برخورد با جاهای مختلف پدید می آید را نادیده بگیرید . ااما چنان چه متوجه رگه های طولی شدید که تمام طول ناخن ها را گرفته و به پوست منتهی می شود می تواند نشان از ملانوم (سرطان پوست) باشد و باید مورد آزمایش قرار گیرد . چنان چه رنگ بستر ناخن به قهوه ای متمایل شود ممکن است در اثر قارچ باشد که باید به پزشک مراجعه کرد .مورد دیگر وقتی است که به ناخن ها از نیمه به سمت نوک ناخن به سفیدی بگرایند که می تواند نشان از مشکلات کلیوی باشد .

 • به نخ دندان تمرکز کنید

چرا این کار را انجام می دهیم : به منظور بررسی امراض قلبی , عفونت و …

چنان چه از دستورات دانپزشک خود به خوبی پیروی کنید هر روز برای جلوگیری از پوسیدگی دندان ها و امراض لثه ها از نخ دندان استفاده می کنید . اگر متوجه شدید که نخ دندان موجب خونریزی لثه هایتان می شود نباید این کار را متوقف کنید . بلکه بر عکس , خونریزی لثه می تواند نشانه عفونت باکتریایی باشد که به واسطه نخ دندان از آن خلاص می شوید . بر اساس تحقیقات , لثه های ملتهب و عفونی با امراض قلبی در ارتباط هستند چون التهاب های مزمن سرآغاز ایجاد مواد شیمیایی سیستم ایمنی در رگ های خونی هستند که موجب رسوب چربی در سرخرگ ها می شود .

چگونه این کار را انجام دهیم : استفاده نادرست از نخ دندان ها باعث خونریزی می شود . پس در وهله نخست طریقه صحیح به کار گیری نخ دندان را یاد بگیرید . ۴۵ سانتی متر نخ دندان را دور انگشت های میانی هر دست بپیچید . نخ دندان را با ۵ سانتی متر فاصله بین انگشت های سبابه و شست بپیچید . با استفاده از انگشت شست نخ دندان را به آرامی بین دندان هایتان هدایت کنید و سپس با حرکت های زیگزاگی بالا و پایین ببرید .

 • خود را وزن کنید

چرا این کار را انجام می دهیم : به منظور بررسی دیابت , امراض قلبی و…

همه ما می دانیم که خوردن روزی یک سیب و کمی ورزش روزانه سرآمد توصیه های بهداشتی و سلامت است . اما اضافه وزن منشاء بسیاری از مشکلات سلامتی – مثل دیابت , امراض قلبی , آرتروز , افزایش فشار خون و حتی افسردگی و … – است که حقیقتا باید تحت نظر دائم قرار گرفته شود .در ضمن , بررسی روزانه اثر خوبی بر شما خواهد داشت . طبق تحقیقات , کسانی که به طور مداوم وزن خود را چک می کنند معمولا در یک وزن ثابت می مانند . چون چکاپ روزانه باعث می شود متوجه کوچک ترین تغییر در وزن خود شده و سریعا برای رفع آن اقدام کنند .

چگونه این کار را انجام دهیم : بهترین موقع صبح قبل از خوردن صبحانه و بدون لباس است . به هر حال , هر زمانی را که انتخاب می کنید ثابت قدم باشید . وزن البسه در حد چند پوند یعنی در حد یکی دولیوان آب است . در واقع , وزن شما در ۲۴ ساعت بیش از اینها نوسان دارد . همیشه از یک ترازو استفاده کنید . زیرا هر ترازو اندکی با دیگری فرق دارد .

 • بنیه خود را امتحان کنید

چرا این کار را انجام می دهیم : به منظور بررسی امراض مزمن , مشکلات قلبی و …

زمان طولانی , کارشناسان سلامت بر این باور بودند که بر گزیدن عادات غذایی درست مهم ترین اصل برای سلامتی انسان هاست . ولی امروز , مزایای ورزش کردن را آنقدر زیاد برشمرده اند که پزشکان متحیر شده اند . کمبود فعالیت برای بدن مضر است . برخی محققان بر این عقیده اند که زندگی نشسته و فاقد تحرک امروزی , از سیگار کشیدن هم بدتر است .

چگونه این کار را انجام دهیم : راه های بسیاری برای تست تندرستی وجود دارد و هیچ یک هم جامع نیست . اما ما این راه را که از دوران تحصیل در یادمان هست بیشتر دوست داریم : دست ها را کنار بدن قرار داده و پاها را جفت کنید . حالا شروع کنید : بپرید و همزمان دست ها را بالای سر ببرید و به هم نزدیک کنید و پا ها را از هم باز کنید و سپس با پرش دیگری به حالت نخست بازگردید . اگر این حرکت شما را خسته می کند یقینا نیاز به انجام ورزش بیشتری دارید . در نهایت , هدف شما این است که با کمترین افزایش در تنفس و ضربان قلب قادر به انجام این حرکت شوید . این حرکت را هر روز انجام دهید تا متوجه شوید سطح تندرستی تان روبه و خامت است یا در حال بهبود و یا در سطح ثابت باقی مانده است .

 • میزان رطوبت پوست بدنتان را چک کنید

چرا این کار را انجام می دهیم : به منظور بررسی عفونت , کمبود مواد مغذی و …

پوست خشک باعث می شود تا در سطح پوست تمام بدن (به خصوص بعد از استحمام) احساس خشکی و خارش و کشش کنید . در ضمن , در کل ظاهرتان تاثیر می گذارد و سبب می شود احساس خوبی نداشته باشید . ولی پوست خشک ممکن است بازتابی از کمبود مواد مغذی یا حتی مساله جدی تر باشد . به علاوه , چنان چه پوست خشک و ترک خورده بدون مراقبت رها شود راه را برای ورود عفونت ها باز می کند .

چگونه این کار را انجام دهیم : با نوک انگشت خود به آرامی روی پوست تان بکشید چنان چه جایی از سطح پوست تان یا زیر ناخن هایتان پوسته پوسته شده یا جای زخمی مانده است آن جاها را مرطوب کنید . سطح پوست خشک ممکن است قرمز به نظر برسد یا حتی شکاف برداشته و خونریزی کند .

 • ادرار از مواردی است که باید چک شود

چرا این کار را انجام می دهیم : به منظور بررسی عفونت , امراض کلیوی و …

ادرار طبیعی شفاف و زرد کم رنگ است . برخی غذاها (وهمچنین مکمل های ویتامین B) می تواند رنگ آن را تغییر دهد اما اغلب اوقات نباید فرق چندانی داشته باشد . آن چه حائز اهمیت است تیره رنگ شدن ناگهانی آن است . ادراری که زرد پررنگ است یا ادراری که خون در آن به نظر می رسد ممکن است ناشی از کم شدن آب بدن یا عفونت دستگاه ادراری باشد . حتی می تواند نشان از امراض کلیوی باشد . ادرار خونی ممکن است نشان از هر چیزی از سنگ کلیه گرفته تا سرطان مثانه باشد . پس اگر رنگ ادرارتان به رنگ زرد پر رنگ در آمد آن را نادیده نگیرید . به پزشک مراجعه کنید .

چگونه این کار را انجام دهیم : رنگ ادرارتان را هر روز یادداشت کنید . اگر عموما زرد روشن است و ناگهان چند روز پشت سر هم به سبز صورتی یا قهوه ای و قرمز می زند اگر چه میزان کافی مایعات مصرف می کنید بهتر است پزشکتان را در جریان بگذارید .

 • دور کمرتان را اندازه بگیرید

چرا این کار را انجام می دهیم : به منظور بررسی امراض قلبی , فشار خون بالا و …

توصیه کردیم وزنتان را هر روز چک کنید . اما برخی از چربی ها از برخی دیگر خطرناک ترند وخطرناک ترین نوع چربی آن است که در اطراف اندام های شکمی انباشته می شود . افرادی که چربی های اضافی شان – به جای ران , باسن , یا اعضای دیگر بدن – بیشتر در قسمت شکمشان جمع شده است بیشتر در معرض امراض قلبی , دیابت نوع ۲ , فشار خون بالا و حتی برخی انواع سرطان هستند .

چگونه این کار را انجام دهیم : با استفاده از متر دور کمر و باسن خود را اندازه بگیرید . سپس اندازه کمرتان را تقسیم بر اندازه باسن خود کنید . برای نمونه , اگر اندازه کمر ۷۷ سانتی متر و اندازه باسن ۱۰۲ سانتی متر باشد حاصل تقسیم مساوی با ۰/۷۵ است . چنان چه این عدد ۰/۸ یا کمتر باشد خطر ابتلا شما کم است . اگر نتیجه بین ۰/۸۵ و ۰/۸۵ باشد در حد وسط است و اگر نتیجه بیش از ۰/۸۵ باشد احتمال ابتلای شما زیاد است .

 • پوست خود را به دقت وارسی کنید 

چرا این کار را انجام می دهیم : به منظور بررسی سرطان پوست و …

سرطان پوست دومین سرطان شایع در بین زنان زیر ۴۰ سال است و در ۳۰ سال اخیر سه برابر شده است . آکادمی امراض پوستی آمریکا توصیه می کند که خانم ها , چکاپ های سالیانه خود قرار دهند . میانگین سن برای تشخیص سرطان پوست ۵۹ تخمین زده شده است . اما هر چه زودتر تشخیص داده شود راحت تر قابل درمان است .

چگونه این کار را انجام دهیم : تغییرات پوست خود را به صورت دائم ثبت کنید . خود را معاینه کنید . از خال ها , زگیل ها و هر گونه جراحتی که هنوز خوب نشده است یادداشت بردارید . یافته های خود را در یک دفتر چکاپ های ماهانه بنویسید . وقتی که چکاپ ماه بعد را انجام دادید آن را با جدول چکاپ قبلی مقایسه کنید .

منبع:مجله کلیشه