catch-cheating-partner-spyمن حق دارم بدانم؟ این حق منه که ببینم ۲ ساعت با کی داشتی اس ام اس بازی می کردی؟ گوشیت اشغال بود با کی داشتی حرف می زدی؟ و… من می خواهم مطمئن شوم که خطایی مرتکب نشده ای!

اعمال انسان حاوی انرژی مثبت یا منفی است. زمانی که لبخند می زنیم در فرد احساس خوب و زمانی که اخم می کنیم احساس بدی را ایجاد می کنیم. در زندگی زناشویی رفتار شخص زمانی که حاکی از اعتماد، صداقت و مهرورزی باشد، حداقل تاثیری که در شریک زندگی می گذارد، ایجاد تصویر مثبتی از او به عنوان یک انسان خوب است. بهرام علی رغم تمام چالش ها، جمله ای است که تحت هر شرایطی بر زبان می آورد: مرضیه دختر خوبیست.

زمانی که تصویر خوب بودن را با رفتار صادقانه و مهرآمیز ایجاد می کنیم، در بدترین شرایط نیز این سنگ اتکا کار خود را می کند. بسیاری از تنش ها را کاسته و به دیگری فرصت برای تغییر می دهد.

در میان خانواده ها شایع است زن و گاه مرد موبایل همسرشان را چک می کنند. به گفته یک روانشناس، کسی که مدام همسرش را چک می‌کند دچار عدم امنیت و مشکلات مربوط به اعتمادبه‌نفس است.

شک های بی دلیل را از خود برانیم؛ چون تنها تاثیر آن ها این است که رابطه را تباه می کنند. آسمان خانه را با چراغ های اطمینان و محبت پر کنیم. خوشبینی ثروت گم شده همسران است. در یک افسانه یونانی، خدای عشق می گوید: «عشق در جایی که اعتماد نیست نمی تواند وجود داشته باشد.»

به گفته روانشناسان: « وقتی با بی‌اعتمادی به کسی نگاه می‌کنیم، همه چیز مشکوک به نظر خواهد رسید. حتی اگر ایمیل‌های خودمان را مشکوکانه چک کنیم، بالاخره یک ایمیل مشکوک پیدا خواهیم کرد. اگر نگاه فرد اینطور باشد هر نوع صحبتی را ممکن است علاتمی از خیانت ببیند.»

شما ممکن است بگویید: بسیار خوب، من با اعتماد زندگی ام را پیش برده ام؛ ولی آخر، شما که نمی دانید، فضای خانه ما چگونه است، ابرهای تیره تردید همه جای رابطه مان را گرفته است. با این چه کنم؟ ا اتفاق می افتد که رابطه زناشویی سرد شده و زوج رفتار غیرعادی و شک برانگیزی نشان می دهند. راهکار سلامتی که برای چنین مواقعی می توان مد نظر قرار داد، «گفتگوی رسمی» است.

این را توجه داشته باشید که چک کردن اطلاعات شخصی همسرتان تجاوز به حریم شخصی اوست و درگیر بازی مچ گیری شدن، به شدت امنیت روانی خود شما را تهدید می کند. گفتگوی رسمی حقی است که شما در هر مقطعی از زندگی دارید و می توانید درباره دغدغه های ذهنیتان با شریک زندگی تان بنشینید و از او درخواست روشنگری کنید. به این ترتیب،  جایگاه هر دوی شما به عنوان افراد حقیقی و دارای حقوق مشخص تحکیم می شود.

گذشته از آن در یک گفتگوی رسمی دلمشغولیتان را واضح و آشکار مطرح کرده و از همسرتان می خواهید تا وضعیت را روشن کند. در این حالت، اگر توضیحات همسرتان شما را اقناع کرد، شما به آرامش دست می یابید؛ اما چنانچه توضیحات وی را کافی ندانستید، آن وقت چه؟ چه باید کرد زمانی که با وجود تمام توضیحات همسرتان همچنان ته دلتان پر از تردید است؟

دوست عزیز، در چنین بزنگاهی بهترین راه، تجدید سوگند وفاداری است. باور کنید، قلبی که از ایمان خالی شود، روی آرامش را نخواهد دید. از همسرتان بخواهید تا سوگند یاد کند که در گفته های خویش صادق بوده و در حق شما خیانتی مرتکب نشده است.

سوگند همسرتان را نقطه پایان تردیدهایتان قرار دهید و اندیشه های منفی را پس برانید. اجازه دهید شعور هستی در میان شما گواه باشد. در حوزه عرفان به این اقدام می گویند، رفتار بی نقص! زمانی که شما صادقانه رابطه تان را شکل می دهید و همسرتان سوگند به صداقت می خورد، او خود را در معرض داوری شعور هستی قرار داده است. به این ترتیب، پیامی قدرتمند به ناخودآگاه مشترکتان ارسال می شود که بازتاب آن می تواند برای خیانت پیشه ویرانگر باشد.

حسین مردی بود که ثروت، فرصت بهره مندی از موقعیت های دنیایی را به او داده بود. درگیری ها با همسرش به آنجا کشید که خواستار طلاق شد. از آنجا که فریده عشقی پایدار به همسر بی وفایش داشت، حسین برای رهایی از او سختترین سوگندها را خورد که اگر با طلاق موافقت کند، بعد از چند ماه دوباره برخواهد گشت… روزگار تلخ فریده چند سالی به درازا کشید، مرد هرگز باز نگشت. فریده با مرد دیگری ازدواج کرد و زندگی متعارفی یافت؛ اما مرد پس از چند سال بازتاب آنچه کرده بود سراغش آمد. ورشکستگی، سال ها بیماری لاعلاج و در انتها… هیچ.

از چنین مواردی همه ما در پیرمونمان داشته ایم. دلتان را از فکرهای منفی رهایی دهید و بگذارید هستی ارج گذار صداقتتان باشد.

اما، اگر همسرتان حاضر به سوگند خوردن نشد، یا مستنداتی دائر بر خطای وی یافتید. در این وضعیت نیز، دوست خوبم، به خاطر داشته باشید انسان ها خطا می کنند، گرفتار اشتباهات بزرگ می شوند و… بدترین کار این است که ما منفعل باشیم و اجازه دهیم هرچه خواستند سرمان بیاورند؛ ولی بدتر از آن این است که فرصت جبران را به آن ها ندهیم.

در زمانی که مستندات، خبر از خطاکاری همسرتان دارد، بازی «چقدر برایت مهمم» را شروع کنید. چالش ایجاد کنید، بفهمانید که برایتان عزت نفستان از هر چیزی مهمتر است. فضایی برای آزمون علاقه واقعی او به خود فراهم آورید. در بسیاری مواقع، آدم ها حواسشان پرت می شود و متوجه نیستند چه چیزهای ارزشمندی اطرافشان است. هنگامی که هوشمندانه، بدون توهین و با زبان منطق، آن ها را به چالش می کشیم، به خودشان می آیند و می فهمند گرفتار پرواز روی ابرها شده اند. اجازه دهید فرصت فکر کردن و انتخاب کردن داشته باشد. او را برابر این دو گزینه قرار دهید: آیا می خواهد از شما جدا شده و به رفتار بی بند و بار خود ادامه دهد یا می پذیرد که اشتباه بزرگی مرتکب شده و می خواهد جبران کند؟

در جامعه ای که گرفتار فراز و نشیب بسیار شده، ویران کردن بسیار ساده است. بیایید قبل از فشردن دکمه انفجار پل، کمی مجال برای ترمیم آن بدهیم.