سوخت-CNGرئیس هیات مدیره انجمن صنفی سی.ان.جی کشور با اشاره به موافقت رئیس جمهور و شورای اقتصاد با افزایش دو برابری نرخ کارمزد فروش CNG به تشریح ساز و کار جدید تعریف شده برای افزایش CNG در سال ۹۳ پرداخت و گفت: با موافقت دولت، کارمزد فروش هر مترمکعب CNG از ۴۰ به ۸۰ تومان افزایش یافت.

اردشیر دادرس امروز در گفتگو با مهر با اشاره به برگزاری نخستین نشست شورای عالی اقتصادی با حضور دکتر حسن روحانی رئیس جمهوری، گفت: در این نشست با دستور رئیس جمهور و موافقت شورای عالی اقتصاد کارمزد فروش CNG افزایش یافت.
رئیس هیات مدیره انجمن صنفی سی.ان.جی کشور با اعلام اینکه با مصوبه شورای اقتصادی نرخ خدمات توزیع گازطبیعی فشرده (سی.ان.جی) به ۲ برابر افزایش یافت، تصریح کرد: از این رو برای جایگاه های CNG بخش خصوصی نرخ کارمزد از ۴۰ تومان به ۸۰ تومان افزایش یافته است.
این مقام مسئول همچنین از افزایش نرخ کارمزد فروش CNG جایگاه های شهرداری و دولتی از ۴۰ تومان به ۷۰ تومان خبر داد و افزود: علاوه بر این نرخ کارمزد ویژه CNG برای جایگاه های جدید تاسیس به ۱۲۰ تومان افزایش یافته است.
رئیس هیات مدیره انجمن صنفی سی.ان.جی کشور همچنین در خصوص سناریوهای جدید افزایش قیمت CNG در سال ۱۳۹۳ توضیح داد: با توافق انجام گرفته با دولت باید قیمت CNG سال آینده حتی در صورت افزایش قیمت بنزین به بیش از یک هزار تومان با شیب ملایمی افزایش یابد.
این مقام مسئول از احتمال افزایش حدود ۵۰ تومانی هر مترمکعب CNG برای سال آینده خبر داد و تاکید کرد: چنانچه بیش از شاخص های جهانی قیمت CNG افزایش یابد و تناسبی با قیمت بنزین نداشته باشد قطعا صنعت CNG آسیب خواهد دید.
همزمان با ورود به چهارمین سال اجرای قانون هدفمندی یارانه‌ها، کارمزد فروش هر متر مکعب CNG 40 تومان تثبیت شده است که پیش بینی می‌شود هفته‌جاری هزینه کارمزد فروش هر مترمکعب CNG به حدود دو برابر افزایش یابد.
این افزایش نرخ کارمزد فروش CNG در جایگاه‌ها در حالی در شورای اقتصاد قرار است تصویب شود که اخیرا با توافق دولت و بخش خصوصی مقرر شده است که بهای فروش CNG حتی در صورت افزایش قیمت بنزین به بیش از ۱۰۰۰ تومان در هر لیتر، تثبیت شده و گران نشود.
از سوی دیگر بر اساس سیاست جدید وزارت نفت، تمام متقاضیان بخش خصوصی که آمادگی برای احداث جایگاه CNG دارند، کارمزد ویژه ای که ۲ برابر کارمزد جایگاه های موجود است، دریافت می کنند.