اختلاس و سوء استفاده از پست و مقام، پزشکانی که زیر میزی می گیرند و… همه علائمی هستند دال بر شیوع فرهنگ استفاده نامشروع از موقعیت و تولید این باور که می شود از مسیر غیرقانونی و با دور زدن نرده ها به هدف رسید.

 در بخش هایی از جامعه، این فرهنگ جا افتاده و به تبع، افراد شیاد به کمین کسانی نشسته اند که فکر می کنند از این راه می توانند به آرزوهای دور و درازشان برسند. «حاج رسول» یکی از این دست صیادهاست- صیادی که دامش را برای عاشقان مهاجرت پهن کرده است.

به گزارش خبرنگار حوادث باشگاه خبرنگاران، چهارم آذر سال جاری فردی با مراجعه به کلانتری ۱۰۱ تجریش به مأموران اعلام کرد که شخصی به بهانه تهیه ویزای کشور استرالیا اقدام به کلاهبرداری از وی کرده است که با تشکیل پرونده مقدماتی با موضوع “کلاهبرداری” و به دستور شعبه دهم بازپرسی دادسرای ناحیه یک تهران، پرونده برای رسیدگی در اختیار پایگاه یکم پلیس آگاهی تهران بزرگ قرار گرفت.
با آغاز رسیدگی به پرونده، مالباخته پس از حضور در پایگاه یکم پلیس آگاهی در اظهاراتش به کارآگاهان گفت: در ‌هفتم اردیبهشت‌ امسال با فردی به نام حاج رسول خبازی آشنا شدم و وی با طرح این ادعا که قادر است ظرف مدت دو ماه، من و اعضای خانواده‌ام را به صورت کاملا قانونی و با اخذ ویزا از سفارت استرالیا به این کشور اعزام کند، در سه مرحله اقدام به گرفتن مبلغ ۱۶ میلیون تومان کرد و پس از آن ناپدید شد.
کارآگاهان پایگاه یکم پلیس آگاهی با بررسی شکایت‌های مشابه موفق به شناسایی تعداد دیگری از شکات و مالباختگانی شدند که به همین شیوه و همگی توسط فردی که خود را تحت نام “حاج رسول” معرفی کرده، مورد کلاهبرداری قرار گرفته بودند.
همچنین در تمامی پرونده‌ها، متهم در شیوه‌ و شگردی مشابه و با طرح ادعای ارتباط با سفارت کشور استرالیا مدعی توانایی اعزام قانونی افراد به کشور استرالیا شده و به همین بهانه از هر کدام از افراد مبالغ چند میلیون تومانی دریافت و پس از گرفتن پول ارتباط خود را با آن‌ها قطع می‌کرد.
در ادامه رسیدگی به پرونده، کارآگاهان با چهره‌‌نگاری اقدام به تهیه تصویر اولیه از چهره متهم کرده و در ادامه و با بهره‌گیری از بانک اطلاعاتی پلیس آگاهی و دیگر اقدامات پلیسی موفق به شناسایی یکی از مجرمان سابقه‌دار به نام عباس . ج (۵۷ ساله) شدند و مالباختگان نیز پس از مشاهده تصاویر “عباس . ج”، وی را به نام “حاج رسول خبازی” مورد شناسایی قرار دادند.
کارآگاهان پایگاه یکم در شرایطی که هیچ‌گونه نشانی مشخصی از مخفیگاه “عباس . ج” وجود نداشت، با انجام اقدامات پلیسی موفق به شناسایی مخفیگاه وی در حوالی شهرک اکباتان شده و پس از اطمینان از حضور متهم در مخفیگاهش، وی را دستگیر و در بازرسی از مخفیگاهش نیز تعدادی کارت ویزیت به نام حاج رسول خبازی به دست آوردند.
سرهنگ کارآگاه رحیم فرزام، رئیس پایگاه ششم  پلیس آگاهی تهران بزرگ، با اعلام این خبر گفت: با توجه به شناسایی متهم از سوی تعدادی از مالباختگان و احتمال ارتکاب جرایم مشابه، قرار قانونی از سوی مقام محترم قضایی صادر و تحقیقات جهت شناسایی دیگر جرایم ارتکابی از سوی متهم نیز در دستور کار کارآگاهان پایگاه یکم پلیس آگاهی تهران بزرگ قرار گرفته؛ لذا از کلیه شکات و مالباختگانی که بدین شیوه و شگرد و توسط فردی تحت نام مجعول “حاج رسول خبازی” مورد کلاهبرداری قرار گرفته‌اند دعوت می‌شود تا برایشناسایی متهم و پیگیری شکایات خود به پایگاه یکم پلیس آگاهی تهران بزرگ واقع در میدان تجریش –  سه راه یاسر مراجعه کنند.