استیون-بیت-آشور“استیون بیت آشور” وقتی ایران در جام جهانی ۱۹۹۸ فرانسه با تیم آمریکا هم گروه بود و در استادیوم شهر “لیون “فرانسه ، آمریکا را دو بر یک شکست داد تنها ۱۱ سالش بود و این بازی را به همراه خانواده اش در خانه شان در سن خوزه کالیفرنیا تماشا کرد.
به گزارش عصر ایران این جملات آغازگر گزارش تفصیلی روزنامه نیویوزک تایمز آمریکا از ” استیون (مهرداد) بیت آشور”  بازیکن ایرانی- آمریکایی است که قرار است در تیم ملی ایران در جام جهانی ۲۰۱۴ برزیل فرصت حضور یابد.
بیت آشور ۲۷ ساله زاده سن خوزه کالیفرنیا است و در تیم فوتبال”سن‌خوزه ارت‌کویکز” در لیگ برتر فوتبال آمریکا توپ می‌زند؛ اما از اکتبر سال ۲۰۱۳ که او از سوی کارلوس کی روش سر مربی تیم ملی فوتبال ایران به اردوی تیم ملی ایران دعوت شد و به این کشور رفت، شانس حضور او در جام جهانی فوتبال در قالب تیم ملی ایران افزایش یافت.
بیت اشور در پاسخ به سوال نیویورک تایمز در مورد اینکه ریشه اش را بیشتر ایرانی می داند یا آمریکایی ؟ با لبخند جواب دیپلماتیک می دهد و می گوید: ریشه من یک بازی خوب است.
پدربیت آشور یک مسیحی ایرانی (آشوری) است و مادرش نیز یک مسلمان ایرانی است. پدر بیت آشور” ادوارد بیت آشور” در سال ۱۹۶۰ یعنی مدت ها پیش از انقلاب اسلامی به آمریکا مهاجرت کرد و در رشته الکترونیک به تحصیل پرداخت . او اینک یک مهندس بازنشسته است.
بیت آشور تا کنون دو بار به اردوی تمرینی تیم ملی آمریکا دعوت شده است اما فرصت بازی نیافته است، اما  زمانی که در اکتبر سال گذشته میلادی  دعوت کارلوس کی روش برای حضور در اردی تمرینی تیم ملی ایران را پذیرفت و با تیم ملی ایران در تهران  در مقابل تایلند به میدان رفت، امید ها برای حضور او در تیم ملی ایران در بازی های جام جهانی ۲۰۱۴ برزیل تقویت شد.

این بازیکن ایرانی الاصل خودش بیشتر دوست دارد بازی های جام جهانی برزیل را از تلویزیون تماشا کند . او از کودکی عاشق رونالدو بازیکن برزیلی است و تیم برزیل را دوست دارد.
نیویورک تایمز می نویسد امکان بازی تیم های ایران و آمریکا در جام جهانی زیاد نیست و تنها این اتفاق برای هر دو تیم در صورت صعود به مرحله یک چهارم نهایی امکان دارد.
این بازیکن تیم فوتبال که با ۱۷۸ سانتی متر قد در پست مدافع راست بازی می کند قادر است با هر دو پاهایش پاس های خوبی بدهد و از نظر کارلوس کی روش او امکان بازی در دیگر پست ها را نیز دارد.
نیویورک تایمز می نویسد بیت آشور یکی از چند بازیکن ایرانی ساکن خارج از این کشور است که نظر کی روش را به سوی خود جلب کرده است. او در کنار اشکان دژاگه، رضا قوچان نژاد و دانیال داوری و چند بازیکن دو رگه دیگر امکان و شانس حضور در جام جهانی ۲۰۱۴ برزیل را در قالب تیم ملی ایران دارد با این تفاوت که او دو رگه نیست و هم پدر و هم مادرش ایرانی اند.
بیت آشور خود در این زمینه می گوید: زبان فارسی را بلد است و در خانه سنت های ایرانی همچون جشن نوروز و نیز ماه رمضان را پاس می دارند.
او دو بار به ایران سفر کرده است و بااقوام و فامیلش در تهران ملاقات کرده است و یک بار هم در استادیوم آزادی در تهران در مقابل تیم تایلند به میدان رفته است . نیویورک تایمز می نویسد تماشاچیان ایرانی بارها در استادیوم به انگلیسی و فارسی از کی روش خواستند تا بیت اشور را به میدان بفرستد و او در نهایت این کار را انجام داد.