فارغ از شعارهای عنوان شده، هنوز هم بیش از ۸۰ تا ۸۵ درصد درآمد ارزی دولت را درآمدهای نفتی و مشتقات آن تشکیل می‌دهد؛ بیش از ۲۵ درصد تولید ناخالص داخلی کشور به حوزه نفت تعلق داشته و افزون بر ۶۰ تا ۶۵ درصد کل درآمدهای دولت را نیز این حوزه تامین می کند. حال با این فرض باید گفت بلوکه شدن بخش قابل ملاحظه‌ای از منابع ارزی کشور(بین ۴۰ تا ۶۰ میلیارد دلار) و تحمیل هزینه فرصت بسیار بالا، افزایش هزینه و ریسک مبادلات بین‌المللی به جهت حضور واسطه‌ها، افزایش قیمت تمام شده کالاها و خدمات تولیدی و صادراتی و عدم رقابت پذیری آن در عرصه بین‌المللی، افزایش نرخ تورم، کاهش نرخ رشد ملی، رکود و بیکاری، کاهش سرمایه‌گذاری‌ها و وقفه در اجرای پروژه‌های نفت، گاز و پروژه‌های زیر بنایی، عدم امکان نوسازی صنایع و بهره وری پایین آن و دهها عامل منفی دیگر از جمله عوارض این امر است.

به گزارش ایسنا، در شرایط فعلی از یکسو تودیع ما به ازای نفت صادره به ارزهای عمده جهانی مشکلات عدیده مانیتورینگ و اعمال محدودیتهای بیشتر را در پی داشته و از دیگر سو واریز آن به ارزهای محلی نیز ریسک ناشی از کاهش ارزش و همچنین عدم امکان تبدیل آزادانه آن به ارزهای عمده را افزایش خواهد داد. مضافاً اینکه در دراز مدت امکان اتخاذ مواضع شایسته را در تعاملات دو جانبه با این کشورها از ما سلب خواهد کرد.

در نگاه اول شاید بتوان با اتخاذ تدابیری نظیر تهاتر کالائی نسبت به انتقال و یا استفاده از این منابع اقدام کرد اما این راهکار نیز مشکلات اساسی را در پی خواهد داشت چراکه عموماً کشورهای عمده وارد کننده نفت ایران (چین، هند، کره، ژاپن و ترکیه) یا اساساً تمایلی به صادرات کالا و خدمات به ایران ندارند، مانند ژاپن و کره و یا از چندان ظرفیت کمی و کیفی (به لحاظ تنوع و تکنولوژی) برخوردار نبوده و به هیچ وجه نمی توان به میزان نفت صادراتی از این کشورها کالا و خدمات وارد کرد. به عنوان مثال کشور هند سالانه بین ۱۰ تا ۱۳ میلیارد دلار نفت و کالا از ایران وارد می کند این در حالی است که حجم کل صادرات آن کشور در بهترین حالت به سه میلیارد دلار نخواهد رسید. مضافاً اینکه باز کردن بازار کشور بر روی کالاها و خدمات بی کیفیت این کشورها آسیب های جدی بلند مدت را در پی خواهد داشت.