آمریکا فشار گسترده برای مهار ایران را ادامه می دهد. در منظر بسیاری از ایرانیان، عملکرد آمریکا بازتابی از خواست لابی های صهیونیستی و برآمده از جو ایران ستیزی است؛ اما، واقعیت را از منظر دیگری نیز باید نگریست. در شرایط بعد از جنگ سرد، آمریکا فرصت تاریخی برای جایگزین کردن نظام تک قطبی در برابر نظام های معطوف به چند قطب را یافته است. در این بین، طی سال های گذشته و با بهره گیری از رفتار پرخاشگرانه دولت نهم و دهم، ایران به عنوان یکی از مهمترین اهرم ها برای تحمیل هژمونی آمریکا بر جهان مورد توجه قرار گرفت.

حکومت آمریکا از فرصت ایران به راحتی نخواهد گذشت، زیرا می داند این مهره مهم همان قدر که می تواند به سود او باشد، قادر است به تکثرگرایی در نظام بین الملل و تضعیف جایگاه آمریکا کمک کند. از همین رو، اوباما با ادبیاتی بسیار تهاجمی می گوید دولتش همچون یک تن آجر بر سر نقض کنندگان تحریم ایران خراب خواهد شد.

به گزارش رسانه ها، در هفته‌های اخیر، ‌به ویژه در پی ابراز تمایل شرکت‌های بزرگ غربی برای تجارت با ایران، مقامات آمریکایی به شدت نسبت به این موضوع واکنش نشان داده و مدعی شده‌اند، کاهش تحریم‌های ایران‌ به معنای باز شدن فضای اقتصادی این کشور برای تجارت جهانی نیست.
بر این اساس، باراک اوباما، رئیس‌جمهور آمریکا، هشدار شدیداللحنی به شرکت‌هایی که خواستار ازسرگیری تجارت با ایران هستند، داده و گفته، در صورت نقض تحریم‌های موجود علیه ایران از سوی هر یک از این شرکت‌ها، ایالات متحده همچون «یک تن آجر» بر سر آن‌ها خراب خواهد شد.
اوباما که در یک کنفرانس مشترک مطبوعاتی با فرانسوا اولاند، رئیس‌جمهور فرانسه سخن می‌گفت، اظهار داشت همچنان که آمریکا و فرانسه برای رسیدن به راهکاری دیپلماتیک برای موضوع هسته‌ای ایران با یکدیگر همکاری کردند، در زمینه اعمال تحریم‌های موجود علیه ایران نیز با یکدیگر ‌همکاری خواهند کرد.
دولت آمریکا هفته گذشته چندین شرکت را در اروپا و خاورمیانه به سبب آنچه نقض تحریم‌های ایران خوانده، جریمه کرده و در لیست سیاه قرار داد؛ این دومین بار از زمان امضای توافق ژنو بود که دولت آمریکا ‌چنین کاری می‌کرد.
اوباما با اشاره به این اقدامات دولتش گفت: هرچند شرکت‌های گوناگون در نقاط مختلف جهان احتمالاً مشغول بررسی زمینه‌های بازگشت به بازار ایران در صورت رسیدن به توافق نهایی هسته‌ای می‌باشند، اما در صورتی که دست به اقدام عملی بزنند، باید بدانند «اکنون آن‌ها‌ خودشان ریسک این کار را به جان می‌خرند، زیرا درباره تحریم‌هایی که ما کنترل آن را بر عهده داریم، همچون یک تن آجر بر سرشان خراب خواهیم شد».
گفتنی است، اندک‌ زمانی پیش، هیأتی فرانسوی شامل بیش از صد نماینده از شرکت‌های ‌این کشور از ایران بازدید کردند تا زمینه‌های برقراری تجارت با ایران را ‌ارزیابی کنند. به همین سبب، سخنان اوباما سبب شد مهمان وی یعنی اولاند موضعی تدافعی بگیرد‌.
در این کنفرانس، اولاند اظهار داشت ‌به شرکت‌های مذکور هشدار داده که تحریم‌های ایران همچنان پابرجا هستند و این شرکت‌ها خودشان‌ و یکجانبه تصمیم به سفر به ایران گرفته‌اند.

واقعیت آن است که آمریکا می کوشد، ایران را به عنوان ابزاری برای دیکته کردن خواست خود به جامعه جهانی به کارگیرد. بنابراین، در این بزنگاه تاریخی، دستگاه دیپلماسی ایران باید هوشمندانه استراتژی «مار و عقرب» را به کار گیرد. (در جهان داستان های فولکور، ماری تنومند هنگامی که در خواب بود، به وسیله نیش عقربی که در سرش فرو رفت، کشته شد.) آمریکا نیز اکنون بسیار قدرتمند و جویای خودکامگی است. در برابر او، مار بودن بی معناست، باید عقرب بود.

استراتژی بازی مار و عقرب را می توان در سه قاعده زیر خلاصه کرد:

● عدم تمکین. ممکن است آن ها به دنیا بگویند اجازه تجارت با ما را ندارند؛ اما این به آن معنا نیست که ما متقاعد شویم که چنین حقی را نداریم. ایران حق دارد با هر کشور و شخص حقیقی یا حقوقی که علاقمند بود وارد مذاکره و تجارت شود.

● دیپلماسی اقتصادی پنهان. حریفی که بداند استراتژی ما چیست، بدون تردید راهمان را سد خواهد کرد. یکی از مختصات اقتصاد مقاومتی مخفی کاری های تبادلات اقتصادی است تا قدرت رصد دشمن تضعیف شده و نتواند در فعالیت ما اخلال ایجاد کند.

● حرکت در مسیر جهان چند قطبی. بدون تردید، هیچ کشوری حتی متحدین اروپایی آمریکا راضی به پذیرش هژمونی آمریکا نیستند. بنابراین، چنانچه صداقت و صحت عمل ما را ببینند، در مسیر ایجاد شکاف در بدنه تحریم ها و تضعیف فشار آمرانه با ما همراه خواهند شد.

معرفی چهره ایران به عنوان کشوری دوست و صلح طلب (عاری از گزاف گویی های تندخویانه) جهان را آماده رودرویی با خواست های قدرمابانه آمریکا می کند. اما، چگونه می توان به سمت این هدف رفت، زمانی که هنوز در روز ۲۲ بهمن بیلبوردهایی در سطح شهر را شاهد هستیم که اعدام بزرگان کشور را به تصویر می کشد. برای نشان دادن چهره واقعی ایران ابتدا لازم است آتش درون را خاموش ساخت.